TAM NĚKDE – křest knihy (15. září 2013)

V rámci výstavy REKONSTRUKCE se 15. září 2013 konala lehce doprovodná akce v podobě křtu knihy TAM NĚKDE autorů Pavla R. Vejrážky a Jakuba Effenbergera. Moderní černý román, napsaný v letech 1983 až 1985, byl vydán k 28. – 30. výročí svého vzniku. Spoluautoři totiž dospěli k názoru, že by se dalšího výročí již nemuseli dožít; rovněž důstojnější a příznačnější prostředí by hledali jen velmi těžko. Úvodu se ujal autor předmluvy Asterión, následovali ho improvizovanými a vzájemně se doplňujícími vstupy František Dryje a Přemysl Martinec, který knihu ilustroval.

Bibliografická anotace: Pavel R. Vejrážka – Jakub Effenberger: TAM NĚKDE. Černčice, Fabio, 2013, 8°, 223 (5) stran, 15 celostránkových ilustrací, kresba v titulu a barevná mutace téže kresby na obálce Přemysl Martinec. Měkká lepená vazba. Doporučená cena 195 Kč.

Zajímavosti: Layout byl vyhotoven jako volná parafráze knihy J. K. Huysmanse – Tam dole (A. Srdce, 1919); podobně se zhostil vlastní interpretace původního ornamentu ilustrátor Přemysl Martinec. Román byl psán poštovní formou, autoři si navazující části románu navzájem posílali. Ke sjednocení a přepsání textu na kancelářské papíry A4 došlo v závěru roku 1985, kdy bylo vyhotoveno sedm exemplářů. Později bylo vyhotoveno dalších sedm kopií ve formátu A5, které zcela nejednotně a nekoncepčně svázal kraslický knihvazač Jiří Raška; knihy byly ručně číslovány, každá měla vepsáno jméno svého majitele. První oficiální vydání z roku 2013 bylo vydáno ve 400 výtiscích, připravuje se několik přednostních exemplářů tištěných na speciálním papíru, s originální kresbou Přemysla Martince ve frontispicu. Žádný z přednostních výtisků nebude v běžné distribuci, získat jej lze jen po dohodě s některým z autorů. Zakoupit nebo objednat knihu můžete v Galerii Emila Juliše – Černčice (info@vejr.cz; tel.: 602 456 314), v internetovém knikupectví Kosmas, v nakladatelství a knihkupectví Trigon nebo na stránkách Analogonu.

obalka

Tam-nekde_inzerat

rekonstrukce_tamnekde

 

Fotografie Jiřího Boudy

 

———————————————————————————————————————————————————————————

FOTOGRAFIE MÍRY „PLAZÍKA“ BLAŽKA – na rajčeti

———————————————————————————————————————————————————————————

OHLASY Z TISKU

Nové knihy (autor Jan Nejedlý) [pdf]

Recenze knihy Tam někde na iLiteratura.cz (autor Petr Nagy) (formát pdf)

Zprávy Spolu českých bibliofilů v Praze 2/2013 (autor dr. Petr Ladman)

Článek Míry Plazíka Blažka na ePeruc s odkazem na fotografie

———————————————————————————————————————————————————————————

Související odkazy:

Kosmas – Jeff-JenečKnihovna Akademie věd České republiky

 Comments are closed.