CLAV „VAJDA“ RA – NOSTROJKY / KRAJINY (21. 11. 2010)

 

Dne 21. 11. 2010 byla V prostorách Galerie Emila Juliše v Černčicích zahájena výstava Václava „Vajdy“ Jíry. Návštěvníci zaplnili prakticky celou výstavní síň. Po krátkém úvodu majitele galerie Pavla R. Vejrážky a Vajdy Jíry byli účastníci postupně seznámeni s novými strojky a jejich funkčností a Vajda si vysloužil opakovaný potlesk. Snad nejvíce obdivovaným byl stroj nazvaný Úžasná planeta, v pozadí však nezůstaly ani ostatní monstra, jmenujme alespoň Kuliferdu nebo Mašinku na psaní závětí. Promítán byl dokument „Slisovaný svět Václava Jíry“. Ve venkovních prostorách galerie byl instalována monumentální socha/mašina, z níž byl po setmění odpálen slavnostní ohňostroj. Moderní strojky byly v expozici zkombinovány se staršími Jírovými krajinami (rozměrná plátna), v nichž se nezapře vliv Lounské krajinářské školy.

O autorovi: Václav Jíra (17. prosince 1939 Louny) byl, spolu se Zdeňkem Sýkorou, Kamilem Linhartem, Vladislavem Mirvaldem, Janem Valtem, Zdeňkem Ladrou a dalšími, členem Lounské krajinářské školy. Od poloviny šedesátých let tvoří rovněž pohyblivé stroje a strojky, v naprosté většině z dosloužilých komerčních výrobků a železného šrotu.
Jírova malířská tvorba sleduje dvě základní oblasti: krajinomalbu a„plánové“ strojky. Umělcova percepce krajiny není popisná; krajinu přetváří v barevné plochy a organické struktury. Ploché konstrukce strojů přenesených na plátno se svébytným humorem doplňuje o prvky, které by z logiky věci znemožnily jejich případný pohyb…
Prosadil se rovněž tzv. „liniovými smetišti“, v nichž můžeme vycítit nepřehlédnutelnou inspiraci Zdeňkem Sýkorou. Jíra si však vytvořil vlastní, zcela náhodný systém tvorby a ve svých dílech je naprosto originální.
Václav Jíra je zastoupen v mnoha významných tuzemských i zahraniních galeriích. Jeho tvorba se řadí do kontextu evropského dadaismu.

 

FOTOGRAFIE Z INSTALACE VÝSTAVY
(foto Pavla Ježková, Martin Ježek)

Fotografie Jiřího Boudy

Fotografie Bořka Zasadila

Plazíkovy fotografie z vernisáže na Rajčeti

Plazíkovy fotografie vystavených exponátů

jira_pozvanka

Autorské DVD z vernisáže (vydala G. E. J. v počtu 10 ks)
Autorské DVD z vernisáže (vydala G. E. J. v počtu 10 ks)

——————————————————————————————————————————————————————————–

OHLASY Z TISKU

Jírovy strojky a obrazy (Svobodný hlas)

Plazíkův článek na iPeruc

——————————————————————————————————————————————————————————–

Související odkazy:

Václav Jíra na Wikipedii

Monografie Václava Jíry

Václav Jíra na ČT24 – 1

Václav Jíra na ČT24 – 2

——————————————————————————————————————————————————————————–Comments are closed.