[Article 4260]D. Ž. BOR / VLADISLAV ZADROBÍLEK (13. 9. 2009)

Fascinující osobnost – básník, prozaik, nakladatel, hermetik, hudebník (člen skupiny Žabí hlen) a malíř, majitel nakladatelství Trigon (bibliografie) Vladislav Zadrobílek (mj. pseudonym Vladimír Kuncitr a především D. Ž. Bor), se narodil roku 1932 v Praze († 11. 12. 2010). Životem procházel poněkud „hrabalovsky“, užil si profesí zahradníka, sadaře, strojníka na čistírně plynu, kulisáka, svářeče, pracovníka v reklamě, elektrikáře, vychovatele, antikváře, restaurátora, knihaře, vydavatele samizdatu (soustředil se na Ladislava Klímu, Josefa Váchala, Vladimíra Boudníka, Vítězslava Nezvala), atd.

Literární a výtvarná činost V. Zadrobílka je ovlivněna především surrealismem a hermetismem (zde je důležité zdůraznit obor alchymie; je mimo mnoha dalších autorem knih O kameni filosofů, Alchymická tvrz, Zrcadlo alchymie, Abeceda stvoření, Obrazový atlas hermetismu, …). Byl členem výtvarné skupiny Kroky. Spolupracoval mj. s Josefem Vyleťalem, Mikulášem Medkem, Janem Švankmajerem a členy Konfrontace II., Alešem Veselým, Andrejem „Nikolajem“ Stankovičem, Jiřím Daníčkem, Karolem Sidonem, Lily Sekytovou-Císařovskou, Vratislavem Brabencem, Michalem Rittsteinem a dalšími…

Pro Galerii hlavního města Prahy připravil v roce 1997 legendární olbřímí výstavu o hermetismu OPUS MAGNUM, o dva roky později pak nemenší expozici mezinárodního formátu „František Antonín hrabě Špork, významný mecenáš barokní kultury v Čechách“.

V roce 2006 se konala v Domě U zlatého prstenu v Praze výstava Zadrobílkových výtvarných prací a děl z jeho sbírek s názvem DARY NEDARY, v červnu letošního roku pak obdobně zaměřená výstava v Trutnově s názvem „Kam až došel, to tam našel“.

Výstava v Galerii Emila Juliše byla esenciálním výběrem z obou výše jmenovaných expozic, se zaměřením na Zadrobílkovu výtvarnou, nakladatelskou a knihvazačskou činnost. Pro tuto příležitost Vladislav Zadrobílek mnohé z obrazů, jež byly vystaveny, rekonstruoval, restauroval, barevně oživil, vyčistil či dokonce domaloval, případně zcela přemaloval…

U příležitosti vernisáže byla vydána a pokřtěna celobarevná publikace: Kam až došel, to tam našel / Cesta D. Ž. Bora od roku 1960 do roku 2009.

Výstava trvala do 20. listopadu. Část expozice byla následně převezena do Liberce, kde navázala ve výstavních prostorách v podzemí radnice na stejnojmennou společnou výstavu Vladislava Zadrobílka a jeho přátel.

 

FOTOGRAFIE Z INSTALACE VÝSTAVY
(foto Jiří Bouda)

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE

(foto Jiří Bouda)

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE

(Bořek Zasadil)

 

zadrhlo_pzv_1

zadrhlo_pzv_2

—————————————————————————————————————————————————————————————————–

OHLASY Z TISKU

V GALERII EMILA JULIŠE VYSTAVUJE OBRAZY VLADISLAV ZADROBÍLEK (pdf)

OBRAZY TAJEMNÉ A KRÁSNÉ (pdf)

—————————————————————————————————————————————————————————————————–Comments are closed.