PHILA PRIMUS – ANI RYBA ANI PTÁK (19. dubna 2015)

Phila Primus – Ani ryba ani pták

19. dubna – 12. června 2015

Phila Helene Primus se narodila 6. listopadu 1991 v Düsseldorfu. Dětství strávila v Průhonicích u Prahy. Matka je americká umělkyně a otec česko-německý kunsthistorik. Její domácí prostředí bylo silně umělecké a kosmopolitní. Vybrala si školu života – ponořila se do literatury, hudby a objevovala neznámé světy. Umění se věnovala od raného věku, systematičtěji však až poslední dva roky. Spolupracovala s francouzskou umělkyní Veronique Bourgoin na fotofestivalu v Arles a později s pražskou galerií Artinbox. Účastnila se skupinových výstav Snění (2012), Peace please! (2014) a galerijní exhibice na festivalu ArtPrague. V Artinboxu také v březnu 2014 uspořádala svou první autorskou výstavu 76% ticho. Svá díla prezentovala v Opavě v galerii Hřivnáč; ilustrovala básnickou sbírku.

Kořeny práce Phily Primus spočívají v tradici intuice a surrealismu. Stejně jako v dílech Jiřího Koláře nebo Jana Švankmajera leží umělecké těžiště v nekonečné, nespoutané představivosti. Neodlétá však na vlně neurčitých asociací; nejde jí o nesvázaný popis, ale o metaforický výraz a zmapovaní živých emocí. V jejích obrazech tyto emoce docházejí specifické abstrakce, vyplňující celá plátna, nebo obklopující zobrazené postavy. Vnímající a vnímavý jedinec, drolící se pod nadbytkem naléhavých vjemů do symbolických map a panoramat, sám stává se tématem. Důkladné zkoumání lidských pocitů a vjemů ukazuje, že člověk není jen dalším předmětem ve viditelném světě, ale že je celým vesmírem. Byť nestvořený z detailů, v detailech se projevuje; ty mu však zároveň ubližují a zkreslují jej.
Snad i (nejen) proto kombinuje Phila Primus malbu s koláží. Její díla se snaží ukázat, jací ve skutečnosti jsme: smrtelní, stárnoucí, neschopní, obojetní, izolovaní, vrženi do chaosu a současně z chaosu vyvrženi. (PP)

phila_pozvanka

Pozvánka v tisknutelné kvalitě

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE (Jiří Bouda)

Ukázky prací:

 

————————————————————————————————————————————————–

Relevantní odkazy:

Osobní stránky Phily PrimusComments are closed.