[Article 9116]TOMÁŠ BRAUN – LINDE VON BRAUN

Tomáš Braun (*1981) je hudební skladatel, kytarista, cellista, výtvarník, středoškolský pedagog a překladatel. Vystudoval pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem obor anglický jazyk. Je kapelníkem post-jazzového tria PLOY a spoluautorem grind-jazzového projektu BRAUNCHOLDA. Spolupracuje se současnou literární poetickou scénou (Olga Stehlíková, Básník Ticho). Výtvarnému umění se věnuje až v současnosti, a sice díky orkánu, který v roce 2019 porazil dvě stě let starou lípu – strom jeho dětství. Z jejího dřeva tvoří surreálné sochy a předměty.

Zahájení proběhlo za účasti Strakova pojízdného cirkusu

braun_2020

————————————————————————–

Fotografie z vernisáže (Jiří Bouda)

 

Fotografie z vernisáže (Julie Stehnová)

Fotografie z vernisáže (Míra „Plazík“ Blažek) ZDE

———————————————————————————————————————————————

Tomáš-Braun-media

Tomáš Braun

———————————————————————————————————————————————

Tisková zpráva:

Vernisáž Tomáše Brauna „Linde von Braun“ v Galerii Emila Juliše
„Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva“
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Linde von Braun muzikanta a výtvarníka Tomáše Brauna, která se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun. Jedná se o kolekci surrealistických soch, objektů a maleb, které postupně vznikaly z dřeva lípy, kterou v březnu 2019 porazil orkán Eberhard v obci Dolní Podluží ve Šluknovském výběžku nedaleko česko-německých hranic. Výstava je již v současnosti pro návštěvníky otevřena. Slavnostní vernisáž se koná 7. 6. 2020 od 16:30. Akci zahájí jemným hudebním aktem členové Strakova pojízdného cirkusu. Mimo vernisáž můžete galerii navštívit jakýkoli den po telefonické domluvě s panem Pavlem R. Vejrážkou (+420 602 456 314), web: gej.vejr.cz, instagram a facebook: lindevonbraun.
Autor se snaží uchovat alespoň kousek historie tohoto stromu, ať už v rovině osobní (neboť byl spojen s jeho dětstvím), tak i v kontextu společenské paměti, která se vzhledem k odhadovanému stáří stromu vine nazpět v čase až do poslední dekády osmnáctého století. Všechna autorem vytvořená díla spojuje jednotný název Linde von Braun (tedy lípa od Brauna) s odkazem na jeho příjmení, ale také na společnou historii Čechů a Němců ve zmíněném regionu. Ztvárnění Braunových artefaktů jsou velice různorodá a často rafinovaná. Ve vystavované sbírce najdeme dvourozměrné malby, ale i poměrně složitě koncipované sochy a objekty, které se surreálně proměňují po změně úhlu pohledu, čímž svébytným způsobem propojují vědomí autora, prastaré lípy ale i krajiny a společenství lidí, kteří na tomto území žili.
Těšíme se na Vás
Galerie Emila Juliše a Linde von Braun
(psáno v době lehce postkoronavirní)

————————————————————————————————————————————————Comments are closed.