DAVID CAJTHAML – BOSÉ MYŠLENKY (10. 4. 2016)

 cajthaml_pozvanka_bmyslenky

pozvánka v tisknutelné kvalitě

VERNISÁŽ 10. dubna 2016 v 16:00

 

 

Fotografie z ateliéru Davida Cajthamla (foto Bořek Zasadil)

Fotografie z vernisáže – Jiří Bouda

Fotografie z vernisáže – Bořek Zasadil

Fotografie z vernisáže – Miroslav Plazík Blažek

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Hudební improvizace příležitostného a přechodného hudebního uskupení s názvem

BOSÁ HUDBA BEZ MYŠLENKY

David Cajthanl – Jan Grunt – Pavel R. Vejrážka

(video Miroslav Blažek)

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Úvodní slovo Vladimíra Drápala

 

Když se řekne „renesanční člověk“, nedejbože umělec, jeden si představí ctihodného kmeta s vizáží Leonarda da Vinciho.
Na tento stereotyp můžeme zapomenout, protože třeba David Cajthaml takovým renesenančním umělcem nepochybně je. Je aktivním hudebníkem v experimenální kapele DekadentFabrik, nemluvě o tom, že kdysi dávno stál u zrodu punku v Čechách. Jeho poezie se dočkala vydání v několika samostatných autorských sbírkách. Ovšem gros jeho tvorby tvoří umění výtvarné, a i zde se můžeme setkat s obdivuhodným rozptylem: od fotografie a koláže, přes grafiku a malbu, až po sochařství či scenografii. Dnešní výstava tedy představuje jen malý výsek z jeho tvorby, přesto dostatečně reprezentativní a rozmanitý. A přece vystavené práce – a ostatně veškeré Cajthamlovo umění, zdá se mi – cosi spojuje. A není to jen osobitý autorský rukopis. David ví, že černá je osmá barva duhy.
V jeho díle tedy cítím střet reality s podvědomím. Vnější hravost kříženou s vnitřním smutkem. Privátní meditaci v kontrastu s ostrým akordem. Existenciální tíseň, ale zároveň otevřenost vůči slasti a pokušení. Volání o pomoc vyvážené nadějí dalšího rozbřesku.
Není to tedy „jen“ malba, je to zrcadlo lidské duše. V tom odrazu můžeme uvidět přízračný svět snivců a útržky světla, ale zároveň melancholický dotek smrtelnosti a pomíjivosti. Čím je ten vhled umožněn? Ničím nezkalenou a tedy jasnozřivou myslí? Zvýšenou senzibilitou? Punkovou energií? Jízdou na Tracyho tygrovi? Bušením srdce v noci?
Možná vším dohromady. A to je ten tavící kotel, z jehož fragmentů je ukuta Davidova práce.
Práce, která je vytrvalým, ba každodenním pokusem uměním přesáhnout horizont jedné existence a zanechat seismograficky podrobný záznam potěšení z tvorby a tím i radosti ze života.
Byť ten bývá více než křehký, zranitelný a zjizvený, často ne nepodoben plavbě na lodi bláznů.
Možná právě tímto napětím se Davidovi daří docílit soustředěné a emotivní výpovědi o základních principech světa, jeho rubu a líci, plusu a záporu.
A tím zároveň pokládá otázky o samotném smyslu bytí člověka, jeho roli ve věčnosti kosmu a skrze toto nekonečno i hlubší poznání sebe sama.

V Lounech 10. 4. 2016

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Text o autorovi – Renesanční šílenství Davida Cajthamla

 

Je velice těžké jasně formulovat čím vlastně David Cajthaml je. Pro někoho je punkovou legendou z iniciační kapely Energie G, pro jiné nápaditý scénograf, pro další pak imaginativní básník, pro jiné zase originální malíř a grafik, pro své sousedy v Makotřasech je pak zakladatelskou osobností sdružení Makolidi. Nemá ale velký smysl lámat si hlavu a rozhodnout se pro některou z nabízených variant. David Cajthaml prostě je a to by mělo stačit. V jeho případě zvlášť.

Svět, ve kterém David Cajthaml žije, si stejně nedělá nároky na nějaké škatulky a kategorie. Je to svobodný svět. Svět, který je stěně nepoznatelný a záhadný, jako obyčejný a všední, svět, ve kterém si azuroví kostlivci zdobí narozeninové dorty, nezřízeně veselé motory přeřezávají struny jeho elektrické kytary, svět, kde morózní kmet krvavě trestá nezkušenost mládí, svět, ve kterém po pouhém přiložení ruky vyrůstají květiny z lidského těla a z dívek se stávají šupinatí netvoři. Z nekonečných moří zde vystupují zástupy písečných ghúlů, kteří stydlivě olizují medovou rosu ze sliznic stříbrných upírek, jejich sester a matek, vždy oděných do modře potřísněných ornátů. Rosoloví trpaslíci se prokopávají granitovou lebkou bájných vodopádů šílenství, vždy pod kontrolou zachmuřených sirén se skleněnými ňadry.

V takovém světě se David Cajthaml pohybuje se záviděníhodnou jistotou a zkušeností. Své příběhy vypráví s přesvědčivostí a zaujetím, jsou uvěřitelné ve své bizarní opravdovosti. Sny stékají po ztopořených myšlenkách, aby je ovládly a své vítězství pečetily v bakchanáliích střízlivosti. Nepřekvapí jej písečná města lezoucí po úpatích nekonečných slov, stejně jako s jistotou zdolává blouznivé peřeje extatických rozkoší. Je si stejně jistý v umělých rájích mrtvých básníků, jako v nemocničních pokojích narkotických světců. S osobitou samozřejmostí točí volantem dunivých rytmů a odsekává kola do rozkošně prázdných bublin. David Cajthaml je z rodu nepoznaných a neznámých, je vším a ničím, je živý i mrtvý, je muž i žena, je zrůdou s úsměvem anděla, jenž dávno netouží po ráji, protože rájem je peklo a každé poznání páchne nesmrtelností. Důležitou součástí světa Davida Cajthamla je i ještěří humor a panenská ironie, jsou stejně vážné i rozpustilé, kruté i moudré, mají zlatou barvu s růžovými valéry nekonečného smutku. Ve zmámených mozcích voskových penisů tančí motýlí houby své kvintesence kankánů duševní impotence.

David Cajthaml je z rodu snivců, za měsíčních nocí jej potkáte, jak se loudavě prochází ulicemi města Perla, na nárožích klábosí s plešatými nevěstkami i heroickými vrahy, aby nad ránem usínal schoulený v netopýřím loži, společně s kocouřími kůžemi a magnetickými kameny. Když se pak probouzí, nevrle plive své poztrácené myšlenky, které jsou prolezlé skleněnými bakteriemi zapomenutých tónů v mrtvolně zářivých výkřicích samoty. Začíná nový den, deštivě zelený, prosycený výpary melancholie, sny se probouzejí a slunce uléhá k spánku do mělkých hrobů plných křišťálových krys. David Cajthaml začíná hrát svou nekonečnou píseň, magickou litanii ze světa, který nikdo jiný nezná a nepozná, dokud se jí bezvýhradně nepoddá a neztratí se v jejích harmoniích a tónech.

Otto M. Urban (DJ Satan), červenec 2011

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Relevantní odkazy

Stránky a prezentace Davida Cajthamla (David Cajthaml Home)

David Cajthaml zahalený v místnosti nahými tóny

Mořská dívka

DekadentFabrik

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 



Comments are closed.