[Article 3577]EMIL JULIŠ – BÁSNÍK / VÝTVARNÍK (8. 11. 2010)

 

V rámci slavnostního otevření Galerie města Loun ve Vrchlického divadle, kde 10. prosince proběhla vernisáž úvodní výstavy čelných představitelů Lounské krajinářské školy Kamila Linharta, Vladislava Mirvalda a Zdeňka Sýkory pod názvem Spolu, uspořádala Galerie Emila Juliše ve spolupráci se zmíněným divadlem samostatnou výstavu básníka a výtvarníka Emila Juliše, držitele Ceny Jaroslava Seiferta a Státní Ceny za literaturu, přítele výše jmenované trojice výtvarníků. Mimo knižní produkci a tzv. plakátových básní zahrnuje expozice ve Vrchlického divadle i rozsahem zcela unikátní soubor kreseb a koláží, jež byly obohaceny o společné práce Juliše s přítelem Pavlem R. Vejrážkou a několika portréty básníka od Zdeňka Veselého, Jiřího Sozanského a nedávno zesnulého Otakara Slavíka; pouze po dobu vernisáže byl vystaven portrét Emila Juliše, jehož autorem je Jiří Kolář.
Návštěvníky na zahájení, konaném 8. 11. v 18:00, přivítali ředitel Vrchlického divadla Vladimír Drápal a majitel galerie Emila Juliše Pavel R. Vejrážka. Hostem z nejvzácnějších byla manželka Emila Juliše Vilemína Julišová, která se rovněž ujala slova a všem poděkovala za milou vzpomínku, věnovanou Emilovi. Účastníkům vernisáže přichystala milé překvapení v podobě dárku – originálního podepsaného dvoulistu s vlastními básněmi, věnovanými manželovi.
V rámci doprovodného programu nutno ocenit i nevšední výkon dramatického seskupení kolem Mileny Nečesané. Audiovizuální projekci, v níž byly profesionálně recitované verše a zasvěcený odborný komentář Karla Miloty (vše restaurované nahrávky ČR) doplněny o vizuální artefakty, složené z básníkových koláží, kreseb a civilních fotografií, autorsky připravila Galerie Emila Juliše,
Nepochybně se jedná o dosud největší samostatnou prezentaci díla Emila Juliše, která současně důstojně uctila památku jeho nedožitých devadeátých narozenin.
K příjemné a v divadle nezvykle neformální, přátelské atmosféře, přispělo i připravené občerstvení: vynikající pivo, chléb se sádlem a cibulí… – tak to měl totiž Emil rád.

 

 

Fotografie z instalace výstavy

Fotografie Jiřího Boudy

FOTOGRAFIE Z CANONU G.E.J (kterým si fotí kdo chce co chce)

Fotografie z archivu svobodného hlasu

 

 

julis_vd_1

Autorské DVD (vydala G. E. J. v počtu 10 ks)
Autorské DVD (vydala G. E. J. v počtu 10 ks)

 

 ——————————————————————————————————————————————————————————

OHLASY Z TISKU

Největší výstava o Emilus Julišovi (Svobodný hlas)

Emil Juliš provází divadlem s pastelem, štětcem, nůžkami a tužkou (Svobodný hlas)

 ——————————————————————————————————————————————————————————Comments are closed.